Nowoczesna, ekologiczna alternatywa – garaże drewniane

Garaż z pewnością przyda się każdemu. Zarówno osobom, które posiadają auta lub planują jego zakup, jak i tym, którzy nie rozważają takiej opcji. Garaże drewniane możemy bowiem zagospodarować w dowolny sposób, niekoniecznie związany z użytkowaniem samochodu. Jakie mamy w związku z tym możliwości? Z czego wynika ekologia oraz opłacalność garaży drewnianych? Ile trwa budowa i czy posiadają one jeszcze jakieś zalety? Na te pytania odpowie nam dzisiaj Pan Przemysław Balcewicz – dyrektor Eko-Architektury, która jest liderem w produkcji budowli drewnianych.

Do czego można wykorzystać garaże drewniane?

Powiem szczerze, że tutaj ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Oczywiście garaże drewniane sprawdzają się doskonale jako miejsce do przechowywania auta. Równie dobrze możemy jednak zagospodarować tę przestrzeń na domowy warsztat, miejsce rekreacyjne, szopę z narzędziami czy w dowolny, inny sposób.

Tak naprawdę jeśli ocieplimy garaż, to możemy w ten sposób mieć do dyspozycji nawet dodatkowe pomieszczenie w domu. Zastosowań garaży drewnianych może być tak wiele, że chyba nawet ja nie jestem w stanie wymienić wszystkich.

Ekologia i cena – jak wygląda zestawienie tych dwóch kwestii w przypadku garaży z drewna?

W największym, możliwym skrócie – garaże drewniane są zarówno bardzo ekologiczne, jak i bardzo tanie. Co więcej – te dwie kwestie są ze sobą ściśle powiązane, wynikające z tych samych przyczyn. Drewno jest ekologiczne, ponieważ:

  • Stanowi surowiec odnawialny
  • Jest biodegradowalne
  • Cechuje je bardzo duża dostępność
  • Jego pozyskanie i obróbka generują niskie koszty – wymagają małego zużycia energii elektrycznej i paliwa
  • Budowa konstrukcji z drewna nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu, co znowu oznacza brak spalin

Te same powody czynią drewno również bardzo tanim materiałem budowlanym. Nie potrzebujemy dużych środków, aby je pozyskać, przewieźć i poddać obróbce. Zapotrzebowanie na prąd i paliwo jest bardzo małe, a więc nie musimy za nie płacić – co przekłada się na znacznie niższą cenę finalną.

Doprecyzuję tutaj, że chodzi o naprawdę ogromną różnicę w cenie – wręcz przepaść. Garaże drewniane są bowiem tańsze w budowie z reguły o kilkaset procent. Mowa tu oczywiście o takim samym metrażu budowli wykonanej z cegły, stali lub betonu. Moim zdaniem już samo to stanowi wystarczający powód, aby przynajmniej zastanowić się nad budową garażu z drewna.

Jak długo trwa budowa przeciętnego garażu drewnianego?

W przypadku garaży drewnianych jest to bardzo krótki okres czasu – zazwyczaj dwa lub trzy dni. Może to być krótsze lub dłuższe, w zależności o kilku rzeczy. Po pierwsze metrażu – wiadomo, że im większy garaż, tym dłużej potrwa budowa. Bardzo ważne jest również to, ile osób pracuje przy budowie. Oczywiście im jest ich więcej, tym szybciej zostanie ona ukończona. W końcu dochodzi kwestia samej mobilizacji do pracy, bo jeśli co chwilę będziemy robić sobie długie przerwy, to wszystko potrwa znacznie dłużej.

Czy garaże drewniane mają jeszcze jakieś zalety, o których warto wspomnieć?

Ja bym zwrócił uwagę jeszcze na dwie, mianowicie – wytrzymałość i zdrowie. Garaże drewniane są bowiem często w stanie wytrzymać nawet dłużej, niż te wykonane z alternatywnych materiałów. Ma to związek z obecnym stanem wiedzy na temat architektury drewnianej. W kwestii zdrowia ważne są natomiast optymalny poziom wilgotności i brak kurzu w drewnianych konstrukcjach, związany z właściwościami elektrostatycznymi tego materiału. Przebywając w garażu z drewna czujemy się po prostu lepiej i lepiej funkcjonujemy.

Dodaj komentarz