Czym jest USG i kiedy warto je wykonać?

projektbeztytulu15

Ultrasonografia (USG) jest popularną i tanią metodą diagnostyczną, dzięki której możemy uzyskać obraz badanego narządu wewnętrznego. Badanie pozwala określić położenie, kształt i wielkość narządu nie narażając nas na żadne skutki uboczne. W przeciwieństwie do badania RTG ultrasonografia może być stosowana tak często, jak jest to potrzebne. Jakie dolegliwości może wykryć to popularne badanie i kiedy warto je wykonać? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

W jakich sytuacjach warto wykonać badanie USG?

Badanie USG brzucha wykonuje się w celu oceny narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba, śledziona czy trzustka. Za jego pomocą można również obrazować tarczyce, układ limfatyczny czy stawy. To uniwersalne i bardzo bezpieczne narzędzie wykorzystujące podczas pracy fale akustyczne o bardzo wysokiej częstotliwości, które są całkowicie niesłyszalne dla ludzi. Wnikają do naszego ciała bezboleśnie i w żaden sposób nie ingerują w komórki. USG jest więc badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Bardzo ważną jego zaletą jest duża dostępność ultrasonografów oraz możliwość skierowania na takie badanie przez lekarza rodzinnego. Inne metody obrazowania narządów takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa wymagają skierowania od specjalisty i bardzo często wiążą się z długim czasem oczekiwania na wykonanie badania.

USG zlecane jest, gdy występują takie dolegliwości jak:

  • bóle brzucha,
  • powiększone węzły chłonne,
  • problemy ze stawami,
  • bóle jąder lub jajników,

Badanie USG jest tanie i można je przeprowadzić bez skierowania. Jego koszt przeważnie nie przekracza 100 zł. Warto jednak pamiętać, że bardzo istotną rzeczą mającym wpływ na dokładność badania jest jakość wykorzystywanego sprzętu i doświadczenie lekarza. Mieszkając w Warszawie lub okolicach, warto wybrać się do specjalistycznego ośrodka REX MEDICA (https://rexmedica.pl/), gdzie wykonać można badanie USG na najnowocześniejszych urządzeniach.

Jak przebiega USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym, ale warto odpowiednio się do niego przygotować. Do gabinetu przychodzimy na czczo, a w przypadku, gdy badanie przeprowadzane jest późnym popołudniem, powinniśmy zjeść ostatni posiłek nie później, jak 6 godzin przed planowanym jego wykonaniem. Jest to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna, dlatego często jest wykorzystywana nawet w przypadku małych dzieci. W trakcie USG brzucha pacjent leży na plecach i stosuje się do zaleceń lekarza wykonującego badanie.

Lekarz przed przyłożeniem głowicy do brzucha nanosi na nią specjalny żel, który pomaga lepiej ocenić narządy wewnętrzne i przesuwa ją w miejsca, które chce obejrzeć. W przypadku znalezienia jakichś nieprawidłowości wykonywane są zdjęcia, które dołączone zostają do wyników. Całe badanie nie trwa dłużej niż 10-20 minut i po jego zakończeniu można wrócić do wykonywania codziennych zajęć. W przypadku, gdy celem USG jest ocena pęcherza moczowego i narządów układu moczowego, przed badaniem warto wypić około 0,5 litra wody, by narządy te były lepiej widoczne w trakcie badania.

Dodaj komentarz