Dom Choroszcz – Historia i Informacje

a person walking on a street

Dom Choroszcz to zabytkowa kamienica usytuowana w centrum miasta Choroszcz w województwie podlaskim. Budynek ten ma nie tylko piękną architekturę, ale również ciekawą historię. W tym artykule omówimy genezę Domu Choroszcz, jego zmienne przeznaczenie i użytkowników, przeprowadzone remonty oraz ciekawostki i wydarzenia z nim związane. Ponadto przyjrzymy się współczesnej roli Domu Choroszcz w życiu społecznym i kulturalnym.

Dom Choroszcz – historia i położenie

Dom Choroszcz został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Pierwotnie był to budynek mieszkalny dla burmistrza miasta, jednak po pewnym czasie zmieniał on swoje przeznaczenie. W XIX wieku w budynku mieściła się szkoła, a w XX wieku – Telewizja Białystok. Obecnie Dom Choroszcz jest siedzibą Muzeum Ziemi Choroszczyńskiej. Kamienica znajduje się przy ulicy 3 Maja, w pobliżu rynku w Choroszczy.

Architektura i funkcje Domu Choroszcz

Dom Choroszcz ma charakterystyczną barokową fasadę z ozdobnymi detalami. Wewnątrz budynku znajdują się dwie kondygnacje oraz piwnice. W czasie, gdy budynek pełnił funkcję szkoły, do budynku dobudowano dodatkowe skrzydło. Obecnie w Domu Choroszcz mieszczą się ekspozycje muzealne oraz sale wystawowe. Budynek jest też wykorzystywany jako miejsce organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych.

Zmienne przeznaczenie i użytkownicy

Jak już wspomniano, Dom Choroszcz wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Poza szkołą i Telewizją Białystok w budynku mieściła się także pralnia oraz magazyn cukru. W czasie II wojny światowej budynek służył jako siedziba niemieckiego władcy okupacyjnego. Po wojnie, w latach 50. XX wieku, w Domu Choroszcz powstało kino.

Przebudowy i remonty Domu Choroszcz

W latach 70. XX wieku budynek Domu Choroszcz przeszedł gruntowną przebudowę. Wówczas dobudowano drugie skrzydło, a elewacja została odnowiona. W latach 2010-2012 przeprowadzono kolejny remont, w wyniku którego budynek został wyposażony w nowoczesne systemy techniczne oraz wyremontowano wnętrza. Dzięki temu Dom Choroszcz odzyskał swoją dawna świetność i stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Choroszczy.

Ciekawostki i wydarzenia związane z Domem Choroszcz

W 2013 roku w Domu Choroszcz została otwarta ekspozycja poświęcona polsko-japońskim stosunkom kulturalnym. W 2019 roku w budynku zorganizowano cykl spotkań pod hasłem „Kino w Domu Choroszcz”, na których prezentowane były filmy z różnych epok. Warto też wspomnieć, że w czasie remontu w 2012 roku w piwnicach Domu Choroszcz została odkryta ciekawa kolekcja starych win.

Współczesna rola Domu Choroszcz w życiu społecznym i kulturalnym

Obecnie Dom Choroszcz odgrywa ważną rolę w życiu kulturalnym i społecznym Choroszczy. W budynku organizowane są różne wystawy, koncerty, spotkania oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. W Domu Choroszcz mieści się też siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Choroszczyńskiej oraz biuro turystyczne. Dzięki tej funkcji budynek przyciąga wiele turystów i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Choroszczy i okolic.

Dom Choroszcz to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego piękną architekturę, ale też bogatą historię i ciekawe wystawy. Budynek ten od wielu lat pełni ważną rolę w życiu kulturalnym i społecznym Choroszczy, a dzięki przeprowadzonym remontom odzyskał swoją dawna świetność. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych zabytków miasta, którego nie można ominąć podczas zwiedzania Podlasia.

Dodaj komentarz