Elektrostymulacja – czy jest w stanie całkowicie wyeliminować popuszczanie moczu?
Popuszczanie moczu to dolegliwość, która dotyczy przede wszystkim kobiet – jest to związane głównie z budową anatomiczną oraz przebytymi ciążami, ale nie tylko – przyczyn może być znacznie więcej – jedno jest pewne – schorzenie należy leczyć, ponieważ prowadzi ono do izolacji społecznej, samotności, a nawet depresji. Jednym ze sposobów leczenia jest elektrostymulacja – czy jest skuteczna?
Popuszczanie moczu – skąd się bierze?
Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, może dotyczyć mężczyzn i kobiet, ale to właśnie kobiety zapadają na nią najczęściej. Dolegliwość ta, która może bardzo pogorszyć komfort dotychczasowego życia i mieć skutki nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, nie powinna być bagatelizowana, a terapię najlepiej zacząć jak najwcześniej – wtedy ma największe prawdopodobieństwo powodzenia. Oczywiście zawsze można doraźnie stosować podpaski na nietrzymanie moczu, ale tylko całkowite wyeliminowanie problemu prowadzi do zdecydowanej poprawy jakości życia.
Za popuszczanie moczu odpowiedzialne są niesprawne mięśnie dna macicy, tzw. mięśnie Kegla, które nie są w stanie utrzymać moczu na wystarczająco długo i dochodzi wtedy do mimowolnego popuszczania. Mięśnie dna macicy osłabiają się wraz z wiekiem wskutek działania hormonów, ale także przyczyniają się do tego trudne i liczne porody, nadwaga i otyłość czy siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Możliwe są także inne przyczyny. Doraźnie warto stosować specjalne podpaski na nietrzymanie moczu, ale właściwe leczenie może mieć bardzo różny charakter.
Jak leczy się popuszczanie moczu?
Aby wstrzymać rozwój choroby, szczególnie w jej początkowej fazie, to zaleca się przede wszystkim ćwiczenie mięśni Kegla, aby znów zaczęły prawidłowo pełnić swoje funkcje. Ćwiczenie te można wykonywać samodzielnie w domu, ale należy robić to regularnie. Innym sposobem na ich pobudzenie jest elektrostymulacja, która może przynieść bardzo dobre efekty. Może być ona stosowana jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, a także całkowicie je zastąpić – wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz jego przyczyn.
Elektrostymulacja – czy jest skuteczna?
W elektrostymulacji to impulsy elektryczne odpowiedzialne są za pobudzanie mięśni dna macicy. Metoda ta więc je polecana przede wszystkim wtedy, gdy samodzielne ćwiczenie mięśni Kegla nie przynosi żadnych rezultatów, np. z powodu przerwania lub osłabienia połączenia nerwów z mięśniami. Za pomocą specjalnej sondy przesyłane są przez pochwę lub odbyt impulsy elektryczne, które powodują skurcze mięśni, a w efekcie także ich wzmocnienie.
Elektrostymulacja w wielu przypadkach może całkowicie wyeliminować popuszczanie i pożegnać na dobre podpaski na nietrzymanie moczu, ale efekty uzależnione są od wielu czynników, w tym przyczyn inkontynencji oraz stopnia jej zaawansowania. Niemniej pierwsze efekty w czasie regularnych zabiegów mogą pojawić się już po 2-3 tygodniach po rozpoczęciu terapii. Elektrostymulacja może być stosowana zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, także przy nietrzymaniu stolca.