Metody płatności w Internecie – jak płacić za zakupy online?

zrzutekranu2022-02-28o11-29-49

Przelewem na konto, kartą kredytową czy za pośrednictwem serwisu płatności elektronicznych? Sklepy internetowe mogą oferować teraz szereg opcji płatności za zakupy online. Tylko, jakie konkretne metody płatności w Internecie warto udostępnić? Sprawdź.

Czy w Internecie można dowolnie wybrać opcję płatności?

Współcześnie każdy sklep internetowy może indywidualnie określić, jaką metodę płatności oferuje. O opcjach do wyboru musi poinformować klienta najpóźniej na początku procesu składania zamówienia online. Wówczas kupujący ma możliwość wyboru najczęściej jednej z kilku metod płatności drogą elektroniczną. I chociaż większość sklepów oferuje również opcje przesyłki za pobraniem i zapłacenie gotówką u dostawcy, to jednak częściej wybieraną formą jest właśnie zapłata przez Internet.

Jakie są dostępne metody płatności za zakupy online?

W przypadku różnych systemów płatności nacisk kładziony jest głównie na czas realizacji zapłaty i jej formę. W sklepach internetowych najczęściej dostępną metodą uregulowania rachunku za zakupy jest:

  • Przelew online – jedna z najchętniej wybieranych przez klientów opcji płatności. Szybkie przelewy przez Internet realizowane na przykład przez system przelewów online Przelewy24 natychmiastowo docierają do odbiorcy. Kupujący nie musi wypełniać danych formularzy, ponieważ są one uzupełniane automatycznie. Wystarczy, że zaloguje się na swoje konto w banku i potwierdzi płatność.
  • Karty płatnicze – klienci cenią sobie tę metodę płatności za wygodę, szybkość i bezpieczeństwo całego procesu. Wystarczy wpisać numer karty, dane jej posiadacza oraz jej kod weryfikacyjny, a następnie potwierdzić zapłatę, by pieniądze błyskawicznie znalazły się na koncie sklepu internetowego.
  • BLIK – to szybka płatność przy użyciu jednorazowego kodu, który zostaje generowany w aplikacji mobilnej banku. Wystarczy wpisać kod i potwierdzić zapłatę, wpisując PIN w aplikacji. Jedyną wadą płatności BLIK jest fakt, że nie wszystkie banki udostępniają taką opcję w swoich usługach.
  • Portfele elektroniczne wielowalutowe – to dogodna metoda płatności dla klientów, którzy chcą zapłacić za zakupy w obcej walucie.
  • Limit P24NOW – to nowa metoda płatności dostępna w serwisie https://www.przelewy24.pl/. Klient płaci tak jak mu wygodnie, czyli na przykład na raty lub do 54 dni później, a sklep otrzymuje pieniądze od razu.

Jaką opcję wybrać do płatności w Internecie?

Oprócz powyższych dostępne są także nieco rzadziej wykorzystywane przez klientów metody płatności takie jak Apple Pay dla użytkowników telefonów Apple, Google Pay dla posiadaczy urządzeń z systemem Android, eRaty oraz płatności odroczone PayPo. O doborze najdogodniejszej opcji decyduje przede wszystkim klient, który sam wybiera, co jest dla niego najlepsze.

Czasami o wyborze decydują też możliwości: nie każdy ma w banku dostęp do płatności BLIK, ale za to zawsze można zrealizować przelew online. Niekiedy za skorzystaniem z zapłaty kartą przemawia konieczność zrealizowania kilku płatności tą metodą, by uniknąć w banku opłaty za użytkowanie karty.

Jedno jest pewne: dzięki możliwościom wyboru z kilku form płatności za zakupy w Internecie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że klient zrealizuje zamówienie i dokona zapłaty.

Dodaj komentarz