Jak wybrać studia podyplomowe – poradnik kandydata

library-g92aa4888b_1920

Kierunek studiów pierwszego stopnia najczęściej wybierany jest na podstawie zainteresowań albo intuicji, w szczególności, jeśli kontynuujemy naukę po ukończeniu liceum. Dopiero dalsze studia odzwierciedlają nasze doświadczenie zawodowe. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe, które pomagają przekwalifikować się albo podnieść obecne kwalifikacje. Sprawdź, ile trwa podyplomówka, jak wybrać odpowiedni kierunek oraz jak znaleźć środki na te studia.

Dla kogo jest podyplomówka?

W momencie, w którym ukończysz trzyletnie studia licencjackie, uzyskujesz wykształcenie wyższe. Od tej pory masz kilka dróg do wyboru – możesz zakończyć edukację lub ją kontynuować na studiach magisterskich, lub podyplomowych. Coraz więcej osób, które po licencjacie zaczynają swoją ścieżkę zawodową, decyduje się na studia podyplomowe. To doskonała opcja, jeśli chcesz zdobyć specjalistyczne umiejętności z wąskiego obszaru oraz zależy Ci na tym, aby połączyć pracę na pełen etat ze studiami.

Studia podyplomowe to dobry wybór nie tylko dla osób chcących podnieść kwalifikacje zawodowe na obecnym stanowisku. Jeśli chcesz się przekwalifikować, aby mieć większe szanse na rynku pracy, warto rozważyć tę opcję.

Ile trwają studia podyplomowe?

Zgodnie z przepisami, a konkretnie z art. 8a Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, studia podyplomowe muszą trwać minimum dwa semestry. Ustawa nie określa, ile semestrów może maksymalnie trwać podyplomówka, jednak w większości przypadków ich długość nie przekracza 4 semestrów, co oznacza 2 lata nauki.

Najpopularniejsze są jednak studia podyplomowe, które trwają wyłącznie dwa semestry, co przekłada się na rok nauki. Wynika to w dużej mierze z tego, że dla osób aktywnie zawodowych wygospodarowanie czasu (nawet w trybie niestacjonarnym) może być problematyczne.

Jak wybrać podyplomówkę?

W zależności od sytuacji wybór odpowiedniego kierunku będzie uzależniony od tego, czy chcesz zwiększyć swoją wiedzę w branży, w której aktualnie działasz, czy dopiero masz na oku prace w konkretnym sektorze i zależy Ci na tym, aby rozpocząć karierę na tym polu.

To jednak niejedyny czynnik wpływający na decyzję, które studia podyplomowe wybrać. Dużo zależy też od uczelni, osób prowadzących zajęcia czy nawet programu zajęć. Dobrze, gdyby zajęciom teoretycznym towarzyszyły praktyczne zajęcia ze specjalistami w danej dziedzinie.

Jak znaleźć środki na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe, w szczególności te prowadzone w trybie niestacjonarnym, potrafią być kosztowne. Możesz jednak skorzystać z dofinansowania studiów podyplomowych z Urzędu Pracy, które pokryją nawet do 100% kosztów, ale nie mogą one kosztować więcej niż 300% średniego wynagrodzenia. Będąc bezrobotnym, możesz również skorzystać (już w trakcie trwania studiów) ze stypendium wynoszącego 20% obowiązującego  zasiłku dla bezrobotnych.

Czy po uzyskaniu dofinansowania z Urzędu Pracy możesz w trakcie studiów podyplomowych podjąć pracę? Odpowiedź brzmi tak. Jeśli chcesz przeczytać, na jakiej zasadzie działają dotacje, sprawdź dofinansowanie do studiów podyplomowych z Urzędu Pracy https://jakiwniosek.pl/wnioski/edukacja/dofinansowanie-studiow-podyplomowych-z-urzedu-pracy. Z podanej strony dowiesz się więcej na ten temat, zapraszamy do czytania.

Dodaj komentarz