Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych?

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych ma dwa cele. Pierwszym z nich jest ograniczenie ryzyka infekcji narządu wzroku. Drugim – zachowanie odpowiednich parametrów szkieł kontaktowych. Zobacz, jak należy dbać o soczewki.

Po co pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki w trakcie noszenia ulegają zabrudzeniu. Gromadzą się na nich fizjologiczne płyny ustrojowe, kurz, zanieczyszczenia z powietrza, a także drobnoustroje. Przed kolejnym założeniem szkieł konieczne jest ich wyczyszczenie. W przeciwnym razie może dojść do infekcji lub podrażnienia narządu wzroku. Ponadto właściwa pielęgnacja sprawia, że soczewki zachowują swoje wszystkie parametry.

Czy wszystkie soczewki kontaktowe wymagają pielęgnacji?

Nie wszystkie soczewki kontaktowe wymagają pielęgnacji. Jednorazowe szkła po użyciu należy od razu wyrzucić. Dlatego nie jest konieczne ich czyszczenie i dezynfekowanie. Nie można jednak zapomnieć o przestrzeganiu zasad higieny przy ich zakładaniu i zdejmowaniu.  Przed przystąpieniem do tych czynności konieczne jest dokładne umycie rąk, ponieważ drobnoustroje można przenieść również na rękach.

Co jest potrzebne do pielęgnacji soczewek?

Do pielęgnacji soczewek przeznaczone są specjalne płyny. Mają one właściwości czyszczące i dezynfekujące. Należy pamiętać, że preparat musi być przeznaczony do konkretnego rodzaju szkieł kontaktowych – mowa przede wszystkim o materiale, z którego są wykonane.

Należy zaopatrzyć się także w pojemnik na soczewki. Umieszcza się w nim szkła po ściągnięciu. Powinny być one przez cały czas zanurzone w płynie. Pojemnik na soczewki trzeba wymieniać regularnie – najlepiej co 30 dni. Takie działanie ogranicza ryzyko infekcji.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Po zdjęciu soczewek należy umieścić je na środku dłoni. Następnie nanieść na nie kilka kropli płynu czyszcząco-dezynfekującego. Przez około 20 sekund trzeba pocierać ich powierzchnię palcem wskazującym. Na koniec konieczne jest wypłukanie soczewek w płynie. Po dokonaniu tych czynności należy umieścić je w specjalnym pojemniku, który trzeba szczelnie zamknąć. Przed i po czyszczeniu soczewek zalecane jest umycie rąk wodą z dodatkiem mydła.

O czym jeszcze pamiętać?

Trzeba pamiętać, że soczewki mogą powodować nadmierne wysuszenie gałki ocznej. Dlatego wskazane jest stosowanie kropli nawilżających. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zaprzestać noszenia szkieł kontaktowych i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem okulistą.

Dodaj komentarz