Mięsień trzygłowy. Jak o niego zadbać?

pexels-keiji-yoshiki-176782

Mięsień trzygłowy często nazywany jest też mięśniem trójgłowym. Należy do tylnej grupy mięśni rąk. Jest rozpięty pomiędzy łopatką i kością ramienną a kością łokciową. Mięsień ten występuje też pod nazwą triceps i to właśnie pod nią jest najbardziej znany. Kiedy jest mocny i wytrenowany przyjmuje on charakterystyczny kształt podkowy, która jest widoczna nawet przy rozluźnionych mięśniach. Jak dbać o ten mięsień? Co zrobić, by wytrenować triceps bez ryzyka jego uszkodzenia?

Prawidłowo dobrane ćwiczenia

Oczywiście podstawą są treningi. Powinny być dobrze przemyślane i opracowane w taki sposób, by angażowały i wzmacniały odpowiednią partię mięśni. Jeśli chodzi o treningi tricepsów, to warto wykonywać:

– pompki na krzesłach,

– pompki diamentowe, czyli na wąskich rękach,

– pompki tyłem w podporze,

– podciąganie na drążku,

– wyciskanie francuskie sztangi w pozycji leżącej,

– ściąganie liny wyciągu górnego w pozycji stojącej.

Wszystkie te ćwiczenia skutecznie rzeźbią mięśnie i uwypuklają je. Część z nich można wykonywać wyłącznie na siłowni, a reszta sprawdzi się także podczas treningów w warunkach domowych. Trzeba jednak pamiętać, by każdy trening rozpocząć od rozgrzewki i zakończyć go rozciąganiem. Może to w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko urazu podczas treningu w tym naderwania mięśnia. Warto też zaznaczyć, że do ćwiczeń powinno się mieć na sobie odpowiednią odzież. Spodnie treningowe męskie i dopasowana koszulka to wyposażenie obowiązkowe, które może sprawić, że ćwiczenia będą wykonywane w bardziej komfortowych warunkach. Koniecznie trzeba też wspomnieć o tym, że wysokiej jakości ubranie przepuszcza powietrze i zmniejsza ryzyko przegrzania organizmu. Do tego też mocno opinające ubrania treningowe mogą wzmacniać mięśnie i ścięgna poprzez dodatkowe ich usztywnianie. Jeśli dobre ubranie nie jest wystarczające w Twoim przypadku, to możesz też zdecydować się na kinesiotaping. Polega on na przyklejaniu w odpowiedni sposób specjalnych plastrów, które wzmacniają ścięgna i zmniejszają ryzyko urazu. Ich aplikacją powinien zająć się wykwalifikowany specjalista.

Masaże tricepsu

Triceps jak każdy inny mięsień może zostać przemęczony. Wynika to najczęściej z błędnej techniki wykonywanych ćwiczeń, ze zbyt dużej ich intensywności albo niewystarczającej rozgrzewki. By zmniejszyć jego ból, mięsień można wymasować. Powinno to go rozgrzać i rozluźnić. Do masażu powinno się użyć oliwki albo balsamu. Oczywiście samodzielne masowanie mięśnia, który znajduje się w tylnej części ramienia, jest dość trudne, więc najlepiej jest poprosić o pomoc kogoś bliskiego albo po prostu udać się do fizjoterapeuty. W warunkach domowych można rozważyć masaż przy pomocy słuchawki prysznicowej. Należy trzymać ją w odległości kilkunastu centymetrów od ramienia i powoli zmieniać jej ustawienie względem ręki. Strumień wody będzie miał działanie kojące. Podczas masażu można zmieniać ciśnienie wody oraz regulować jej temperaturę. Najlepsze efekty daje naprzemienne stosowanie ciepłej i zimnej wody.

Dodaj komentarz